Berberīns: fakti un atbildes
Kad 2020. gadā zinātniskajos izdevumos tika publicēts pētījumu apkopojums par berberīna pozitīvo ietekmi uz lieko svaru, sākās šī augu ekstrakta slavas gājiens, un tas pat ne tuvu nav norimis līdz pat šim brīdim. Kas gan tik īpašs bija atrodams šajā un daudzos citos pētījumos, lai berberīns no nedaudz piemirsta, senajā Austrumu medicīnā izmantota rūgta pulverīša kā uz burvju mājienu kļūtu par 21. gadsimta bestselleri?
Ieskatāmies, ko saka zinātne un ko varam, bet ko tomēr nevaram sagaidīt no šī uztura bagātinātāja lietošanas.
Zinātne un berberīns
Berberīns ir dabiska, vairākos augos (bārbelē, korķa koka augļos, parastajā mahonijā u.c.) sastopama viela, kas tūkstošiem gadu izmantota senajā Austrumu medicīnā, un, kā liecina pētījumi, var tikt veiksmīgi izmatota paaugstināta cukura līmeņa, vispārēja ķermeņa iekaisuma, sirds problēmu, zarnu mikrobioma un liekā svara regulēšanai.
Viena no berberīna galvenajām īpašībām ir spēja aktivizēt sarežģītu organisma sistēmu, kas regulē enerģijas pievadi šūnām. Tieši šīs savas īpašības dēļ, kā liecina pētījumi, berberīns var būt noderīgs, ārstējot paaugstinātu cukura līmeni, paaugstinātu holesterīnu un aptaukošanos (zinātniskie pētījumi apkopoti 2020.gadā zinātniskajos izdevumos publicētajā meta-analīzē).
Turklāt, izmantojot berberīnu, pretstatā daudzām ķīmiskām zālēm, tas nerada nopietnas un nepatīkamas blaknes.
Berberīns un veselība
Pētījumi uzrāda, ka berberīns ir efektīgs šādos gadījumos:
Pret iekaisumiem
Pret augstu asinsspiedienu (kopā ar asinsspiediena zālēm)
Palīdz dažos vēža gadījumos (kopā ar zālēm)
u.c.
Loģisks būtu jautājums: ja jau berberīna pozitīvie efekti uz veselību ir tik daudzsološi, kāpēc ārsti neiesaka to lietot visiem un pret šī uztura bagātināja lietošanu izturas rezervēti? Pārsvarā atbilde ir tikai viena: ir nepieciešami vēl jauni pētījumi, turklāt nevis laboratorijā petri trauciņos un uz dzīvnieku modeļiem, bet gan ar cilvēkiem. Kāpēc netiek veikti jauni dubultakli randomizēti pētījumi, kas pārliecinātu par visrūdītākos skeptiķus, šķiet diezgan pašsaprotami: šādi pētījumi izmaksā ļoti lielas naudas summas. Atgūt izpētē investētos līdzekļus ir iespējams vien tad, ja investors ir patentējis vielu, un pēc tam pārdošanas cena ir augsta. Te arī atbilde – berberīns ir dabisks augu ekstrakts, kurš turklāt ir ļoti lēts un nebūs peļņu nesošs, kā tas ir ar medikamentiem. Tāpēc jaunu, plašu, kvalitatīvu pētījumu veikšana, visticamāk, nenotiks.
Biežāk uzdotie jautājumi par svara samazināšnu, ja tiek lietots berberīns
1. Cik daudz liekā svara kilogramu es zaudēšu, lietojot berberīnu?
Svara zaudēšana, lietojot šo augu ekstraktu, ir katram ļoti individuāla. Zaudēto kilogramu daudzums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, no katra cilvēka vielmaiņas individuālajām īpatnībām un ģenētikas, no lietotā uztura, no fiziskās aktivitātes līmeņa, no citiem uztura bagātinātājiem, kas tiek lietoti paralēli u.tt.
Vairākos pētījumos zaudētie kilogrami tiek minēti dažādi, bet aptuveni tie ir 1-2 kg mēnesī. Kāds pētījumsuzrāda šādus datus: 3 mēnešus lietojot 1500 mg berberīna, tiek vidēji zaudēti ap 3,6% no ķermeņa tauku masas.
2. Kādi ķermeņa vizuālie uzlabojumi ir sagaidāmi no berberīna lietošanas?
Berberīna lietošana vismaz 3 mēnešus samazina ķermeņa masu, ievērojami samazina ĶMI, brūnos ķermeņa taukus pārvērš enerģijā, samazina vidukļa apkārtmēru (2020. gada pētījums). Šīs pārmaiņas noteikti ir uzskatāmi redzamas ārējā izskatā, arī tad, ja zaudētie kilogrami nešķiet pārāk iespaidīgi, kā tas ir ar dažiem recepšu medikamentiem, piemēram, injicējamām diabēta zālēm Ozempic.
3. Vai ir kādi īpaši paņēmieni, lai svara zaudēšana būtu efektīgāka?
Berberīna efekts nav tūlītējs un radikāls – neviens uztura bagātinātājs nedarbojas kā zāles, kas nekavējoties mazina sāpēs vai izmaina asinsspiedienu. Rūgtais pulveris būs lēns, bet pamatīgs ķermeņa atbalsts, tas palīdzēs organismam pašam iekustēties vajadzīgo procesu virzienā. Un vislabāk palīdzība strādās tad, ja arī paši darbosimies izvēlētā mērķa virzienā – ēdīsim veselīgi, ierobežosim apēstā daudzumu, ievērosim pauzes starp ēdienreizēm, regulāri kustēsimies un sportosim. Ja tu pasauc draugu palīgā izrakt bedri, bet pats no otras puses ber to ciet – kāds gan tad var būt sagaidāmais rezultāts?
4. Vai ir kādi ierobežojumi berberīna lietošanā?
Berberīns nav ieteicams grūtniecēm un barojošām māmiņām, kā arī maziem bērniem. Ja ir kādas veselības problēmas, noteikti jākonsultējas ar ārstu, pirms uzsākt jebkura uztura bagātinātāj lietošanu.
Ieteicams berberīna lietošanu uzsākt ar mazāko dienas devu 500 mg, lai pārliecinātos, ka nav kādas individuālas blaknes, bet pēc tam var palielināt devu līdz 1500 mg dienā, piemēram, sadalot to 3 devās.
Jāatceras, ka, lietojot berberīnu vai jebkurus citus uztura bagātinātājus, ir jāuzdzer pietiekams daudzums ūdens.
Kvalitatīvs berberīna ekstrakts par viszemāko cenu – tikai 7.10 eiro, pieejams supplesale.lv šeit.